دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

مشاوره در رازنامه

فهرست مشاورین
  باسلام لطفا در صورتیکه مطالبی در خصوص ساختار و فرآیندهای مهندسی خرید دارید به بنده اطلاع دهید . ممنون و سپاسگزارم
  علی صفرزاده لطفی
  علی صفرزاده لطفی
  سلام وخسته نباشید نحوه ثبت صندوق قرض الحسنه که افراد خیر پولی به صندوق واریز وافرادی را جهت دریاف وام معرفی میکنند حال میخواهیم هم از مبلغ آن فرد خیر کم شود هم شخص وام گیرنده بدهکار چگونه ثبت بز
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام و خسته نباشی پرسنل مجتمعی که من اونجا کار میکنم12 ساعت کار و 24 ساعت استراحت میکنند مثلا شنبه روزکار ،یکشنبه شبکار و دوشنبه استراحت میباشند حالا اگر یکی از پرسنل شنبه و یکشنبه را مرخصی بخواهد چط
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام وقت بخیر یک سوال ایا سهام پایه یا اولیه پروژه کارخانه سیمان با سهامهایی که در بورس دادو ستد می شود فرق دارد تشکر
  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی
  با عرض سلام و تحیات فراوان بنده در یه کارخانه تولید خیار شور و ترشیجات حسابدارم فروش توسط کارخانه صورت نمی گیرد که کلا به شعبه فرستاده میشود در سیستم حسابداری کارخانه خرید مواد و هزینه ها و ... سند حس
  طیب عینی زاده
  طیب عینی زاده
  با عرض سلام وتشکرازسایت به روز ومفیدتان میخواستم سوال کنم افزایش حقوق 18%درسال 91به کسانی که بیمه بیکاری باسقف حداقل دستمزدسال 90دریافت میکرده اند تعلق میگیردیاخیر؟
  طیب عینی زاده
  طیب عینی زاده
  سلام در رابطه با خرید زمین یا ملک قولنامه مشاوراملاکی سند محکمی هست ؟ اگر نیست واس محکمی کار چکار کنم؟ راهنمایی بفرمایید و بگید موقع خرید ملک یا زمین چه چیزهایی از فروشنده بخوایم که بعدا ادعا ن
  سعید ربیعی مجد
  سعید ربیعی مجد
  سلام وقت بخیر اینحقیر مدیرپروژه مجتمع تجاری در شهرستان خرمشهر میباشم که در قبل از انقلاب و جنگ بیش از 70 سال سابقه بسیار درخشان تجاری و مرکزیت تجاری داشته و بعد از جنگ بصورت متروک رها شده و همانگونه
  سعید ربیعی مجد
  سعید ربیعی مجد
  با سلام: آیا در سیستم حقوق و دستمزد و یا اصلاً در کل قانون کار عبارتی به نام اضافه کاری عادی داریم یا خیر و اگر جواب مثبت است تفاوت آن با اضافه کاری که ضریب 1/40 به آن تعلق می گیرد چیست ؟
  علی صفرزاده لطفی
  علی صفرزاده لطفی
  سلام وقت بخیر اینحقیر مدیرپروژه مجتمع تجاری در شهرستان خرمشهر میباشم که در قبل از انقلاب و جنگ بیش از 70 سال سابقه بسیار درخشان تجاری و مرکزیت تجاری داشته و بعد از جنگ بصورت متروک رها شده و همانگونه
  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی
  سلام وقت بخیر اینحقیر مدیرپروژه مجتمع تجاری در شهرستان خرمشهر میباشم که در قبل از انقلاب و جنگ بیش از 70 سال سابقه بسیار درخشان تجاری و مرکزیت تجاری داشته و بعد از جنگ بصورت متروک رها شده و همانگونه
  بابک نعمتی
  بابک نعمتی
  با سلام ضمن عرض خسته نباشید : اگر فردی با سابقه 12 سال بیمه تامین اجتماعی در سازمان خدمات درمانی پذیرفته شود آیا امکان انتقال سوابیق بیمه ای می باشد یه خیر لطفا توضیح بفرمایید
  علی صفرزاده لطفی
  علی صفرزاده لطفی
  با سلام میخواستم بدونم که چه مرجعی به حسابرسان نمره میدهد؟ واینکه میخواستم در رابطه با اهمیت حسابرسی از نظر فلسفی تحقیق کنم اما هیچ آشناییتی با این مساله و همچنین هیچ سایتی رو نمیدونم که بدونم تحقی
  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی
  سلام، اگر بخواهیم از محل اندوخته ی شرکت یک دارایی تحصیل نماییم به چه صورت باید در دفاتر حسابداری ثبت نماییم؟ ممنون میشم اگه به سوالم پاسخ بدید.
  طیب عینی زاده
  طیب عینی زاده
  سلام ایا بازاری که راکد هست رونق پیدا می کنه؟ چه موفع؟ بعد اینکه کدوم سمت سرمایه گذاری کرد بهتره؟ راهکاری لطفا
  طیب عینی زاده
  طیب عینی زاده
  باسلام 1-حسابهای کل و معینی که جهت گزارشگری آینده لازم است در شرکتهای بیمه باشد ، چیست؟ 2-چه نرم افزاری در شرکت بیمه (شعبه مرکزی)مناسب است ؟ 3-مقررات مالیاتی و مقررات بیمه درخصوص گزارشگری مالی
  طیب عینی زاده
  طیب عینی زاده
  با سلام امکان دارد در مورد سیستم ثبت ادواری اطلاعات در یک شرکت تولیدی توضیح دهیید ؟باتشکر وسپاس فراوان
  طیب عینی زاده
  طیب عینی زاده
  باسلام لطفامقررات مالیاتی و مقررات بیمه در خصوص گزارشگری مالی در شرکتهای بیمه را توضیح دهید؟ و نرم افزار پبشنهادی شما برای یک شرکت بیمه ای چیست ؟
  طیب عینی زاده
  طیب عینی زاده
  ببخشید که سوال به صورت کلی مطرح شد.
  این دو شرکت, سهامداران مشترک دارند یعنی 5 نفر میباشند که دو شرکت تاسیس کرده اند و حالا در صدد ادغام این دو شرکت میباشند.
  ارزش اسمی سهام این دو شرکت مت
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام باعرض خسته نباشید من قصد انجام کاری رو دارم که اگه زحمت داشت بازم سودش رو داشته باشه .وهدفم این بود که برم تو کار بسته بندی وصادرات زعفران ولی هیچی نمی دونم درجایی که هستیم بسته بندی زعفران نیاز
  سید علیرضا هاشمی نکو
  سید علیرضا هاشمی نکو
نظر شما چیست
به نظر شما کدام سرمایه گذاری در سال 1392 سودآور خواهد بود؟[ مشاهده نتایج | نظرسنجی ها ]

آراء: 708 | نظرات: 0

اقدامات اولیه قبل از آغاز کسب‌وکار

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1389-11-20
نویسنده: مترجم: محمود امینی
چکیده:

یکی از گام‌های اولیه برای شروع کسب‌وکار جدید تهیه طرح تجاری است.


اقدامات اولیه قبل از آغاز کسب‌وکار
تهیه طرح تجاری
 

طرح تجاری سندی از یک برنامه مشروح است که با استفاده از کلمات و اشکال، چارچوب کسب‌وکار پیشنهادی را معرفی می‌کند.این طرح می‌تواند برنامه‌ای برای شروع کسب‌وکار جدید یا برنامه‌ای برای توسعه یا تغییر مسیر اساسی یک کسب‌وکار در حال فعالیت باشد. تهیه طرح تجاری به همان اندازه که برای کسب‌وکاری با 1 میلیارد پوند سرمایه اولیه ضروری است. برای کسب‌وکاری که برای آغاز فعالیت تنها نیازمند 1.000 پوند است نیز ضرورت دارد. طرح تجاری می‌تواند حامیان بالقوه را متقاعد کند که پیشنهاد شما منطقی است، همچنین برنامه‌ریزی و نظارت بر پیشرفت کسب‌وکار با استفاده از این طرح آسان‌تر خواهد بود.
یک طرح تجاری باید توسط افرادی که مسوول کسب‌وکار هستند و با مشاوره یک حسابدار کاردان تهیه شود.
اهداف یک طرح تجاری عبارتند از:
انتقال افکار به روی کاغذ
تامین سرمایه
نظارت بر پروژه
اهداف کلیدی
هنگام برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید، باید نکات مختلفی را مدنظر داشته باشید. وقتی ایده تجاری در قالب یک طرح منظم تعریف شود، وضعیت برایتان روشن‌تر می‌شود و با دقت بیشتری می‌توانید پروژه را ارزیابی کنید. به علاوه، برای تکمیل طرح باید به سوالات زیادی پاسخ دهید و یافتن این پاسخ‌ها مستلزم تحقیق و بررسی خواهد بود. طرح تجاری کلیدی است که با آن می‌توانید به خزانه تامین‌کنندگان مالی راه پیدا کنید. بنابراین، لازم است کلیه اطلاعاتی که برای پاسخگویی به سوالات احتمالی آنها مورد نیاز است در این طرح وجود داشته باشد. همچنین ساختار و نحوه ارائه این طرح باید منظم و واضح و لحن ارائه مطالب نیز مجاب‌کننده و نشانگر شور و علاقه شما به پروژه باشد. چهار جنبه کلیدی زیر که حامیان به دنبال آن هستند باید در طرح تجاری گنجانده شده باشد:
اسناد مربوط به تحقیق بازار
برنامه‌ریزی مناسب
کنترل مالی
قابلیت و تعهد مسوولان پروژه
حتی اگر برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود نیازی به گرفتن وام ندارید، باز هم طرح تجاری تهیه کنید، زیرا این طرح از هدر رفتن سرمایه جلوگیری می‌کند. به علاوه، پیش‌بینی‌های دقیق در زمینه تامین مالی که لازمه تکمیل این طرح است، هرگونه مشکل احتمالی را از قبل نشان خواهد داد.
طرح تجاری مسیری که کسب‌وکار برای سال اول (و گاهی اوقات برای یک مدت طولانی‌تر) باید طی کند را مشخص می‌نماید. با شروع کسب‌وکار معمولا کارهای بسیاری برای انجام دادن وجود دارند. گاهی اوقات این موضوع موجب می‌شود افراد به اشتباه این مشغله را مترادف با موفقیت کسب‌وکار خود بدانند، اما اگر طرح تجاری داشته باشید. می‌توانید حداقل ماهی یک بار وضعیت خود را بررسی کنید و ببینید آیا طبق برنامه پیش می‌روید یا خیر (به ویژه از لحاظ پیش‌بینی گردش وجوه نقد). اگر پاسخ منفی است، می‌توانید دست به اقدامات اصلاحی بزنید. هر چقدر سریع‌تر عمل کنید بهتر خواهد بود.

انتخاب قالب طرح تجاری
قالب‌های مناسب برای یک طرح تجاری متعددند؛ البته اطلاعات موجود در همه آنها کم و بیش به هم شبیه است. همچنین نرم‌افزارهایی برای تهیه طرح تجاری وجود دارند که پس از وارد کردن پاسخ مجموعه‌ای از سوالات، برای شما طرح تجاری تهیه می‌کنند. البته فراموش نکنید که این برنامه‌ها با وجود برخورداری از مزایایی مانند سهولت کار، نقایص آشکاری مانند عدم انعطاف‌پذیری نیز دارند.
بزرگ‌ترین خطر استفاده از این برنامه‌ها در این است که کارآفرین آینده را به اندازه کافی به چالش نمی‌اندازند.
شکل عمومی طرح شامل یک جلد، چند صفحه متن تایپ شده و ضمائم است. گاهی اوقات، طرح تجاری به اسنادی برای تایید اطلاعات متن نیاز دارد که می‌توان آنها را همراه با بقیه صفحات یا به صورت جداگانه به طرح ضمیمه کرد.
جلد مناسب باید به سند شما ظاهری حرفه‌ای بدهد. اطلاعات روی جلد شامل این موارد است: نام مسوول مسوولان پروژه، نام پیشنهادی یا فعلی کسب‌وکار (اگر نشانی تجاری وجود ندارد، نشانی منزل مالک را بنویسید) و نام و نشانی حسابدار (البته در صورتی که حسابدار نقش مهمی در تهیه طرح تجاری داشته باشد).
بهتر است تاریخ طرح جدید باشد. می‌توانید هر بار که طرح تجاری خود را به فرد جدیدی می‌دهید، نسخه‌ای جدید از آن را با تاریخ روز پرینت بگیرید یا سند را بدون تاریخ بگذارید. اگر تاریخ روی طرح قدیمی باشد، خواننده تصور می‌کند فرد دیگری قبلا آن را رد کرده است.

خلاصه و فهرست مطالب
خلاصه شامل یک صفحه مطلب حاوی عناوین کلیدی موجود در طرح تجاری است و به خواننده اجازه می‌دهد که در یک نگاه چکیده طرح را از نظر بگذراند. هرچه طرح بزرگ‌تر باشد، بر اهمیت این صفحه افزوده خواهد شد. یک طرح تجاری با بیش از حدود ده صفحه، بعد از خلاصه یک فهرست مطالب نیز دارد. در این فهرست شماره صفحات ذکر می‌شود و خواننده می‌تواند بلافاصله عنوان مورد نظر خود را پیدا کند.

مقدمه
مقدمه، متن واضح و شفافی است که ماهیت کسب‌وکار پیشنهادی را مشخص می‌کند. در طرح یک تولیدکننده باید وضعیت فعلی ساخت محصول (و در صورتی که تولید محصول از قبل آغاز شده) تاریخ عرضه اولیه و تعداد کالاهای فروخته شده نیز ذکر شوند. در طرح مربوط به یک کسب‌وکار خدماتی مواردی از قبیل خرده‌فروش یا عمده‌فروش بودن مشخص شود. اگر مراحل متعدد توسعه پیش‌بینی شده‌اند، باید این موارد را نیز ذکر کرد.


سوابق کسب‌وکار
ذکر سوابق کسب‌وکار تنها زمانی ضروری خواهد بود که یک کسب‌وکار در جریان در معرض فروش باشد یا یک بنگاه فعال قصد توسعه یا تغییر مسیر عمده‌ای از فعالیت‌هایش را داشته باشد. 

در این بخش، تاریخ آغاز فعالیت کسب‌وکار (در مورد شرکت‌های با مسوولیت محدود، این زمان معمولا تاریخ تشکیل است) و رخدادهای مهم اخیر در تاریخچه کسب‌وکار ذکر می‌شود. به علاوه، متن سوابق کسب‌وکار در برگیرنده آخرین حساب‌ها و نکاتی درباره وضعیت مالی فعلی کسب‌وکار است برای پروژه‌های بزرگ‌تر احتمالا حساب‌های سه سال آخر بنگاه موردنیاز است.

تحقیق بازار
در اغلب موارد این بخش بسیار مهم از طرح تجاری باید حداقل یک صفحه و برای پروژه‌های بزرگ‌تر بسیار بیش از این مقدار را به خود اختصاص دهد. این قسمت از طرح خلاصه‌ای از یافته‌های تحقیق بازار (شامل مشتریان هدف، اندازه بازار و همه پیش‌بینی‌هایی که در مورد آن دارید)، میزان حساسیت بازار به قیمت و توصیف رقبا همراه با نقاط قوت و ضعف آنها را در بردارد. ویژگی‌های سیاست قیمت‌‌گذاری را می‌توان در قسمت تامین مالی در صفحات بعد گنجاند.
در پروژه‌های بزرگ‌تر، وجود یک گزارش مستقل تحقیق بازار موجب اعتبار بخشیدن به طرح خواهد شد. این گزارش به طرح تجاری ضمیمه و در متن به‌عنوان یک بخش ضروری از آن یاد می‌شود.

تبلیغ و ترویج
جزئیات اقدامات برنامه ریزی شده برای تبلیغ و ترویج و ذکر هزینه‌ها این بخش را تشکیل می‌دهند. در بعضی از موارد این بخش یک صفحه یا بیشتر از یک صفحه را به خود اختصاص می‌دهد.

محل کسب
این بخش با بیان نوع محل موردنیاز (دفتر، فروشگاه، واحد صنعتی و غیره) و مساحت زیربنا شروع می‌شود. همچنین، موقعیت مکانی و موارد دیگری مانند محوطه بزرگ ویژه بارگیری در این بخش ذکر می‌شوند. اگر محل کسب از قبل تعیین شده، باید در طرح به این نکته اشاره کرد. همچنین باید مشخص شود که آیا محل کسب خریداری می‌شود یا استیجاری است. طول مدت اجاره، تاریخ اجاره بعدی، گزارش‌های مالیاتی (اگر اطلاعی از آن دارید) و اینکه آیا حق بیمه ساختمان در اجاره گنجانده شده است یا خیر نیز از جمله مواردی هستند که باید قید شوند.

کارکنان
در این بخش شرایط مالک / مالکین یا مدیر / مدیران ذکر می‌شود و جزئیات سن، صلاحیت‌ها، دارایی‌های شخصی (معمولا مالکیت اماکن)، رابط‌های تجاری دیگر و از همه مهم‌تر هرگونه تجربه مرتبط این افراد مشخص می‌شود.
برای پروژه‌های مهم، ضمیمه کردن سوابق کامل شغلی این افراد ضروری است. طرح باید تعداد کارکنان موردنیاز نیمه‌وقت یا تمام وقت خود برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار و همچنین امکان افزایش این افراد در آینده را مشخص کند. به علاوه، مهارت‌های موردنیاز، دستمزد ا


کاربر گرامی اجازه مشاهده کامل مطلب را ندارید.جهت مشاهده مطالب می بایست عضو سایت شوید و یا در صورتیکه قبلا عضو شده اید با نام کاربری خود به سایت وارد شوید
ورود / ثبت نام


ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/11/20
بروزرسانی:
1390/01/14
آخرین مشاهده:
1396/10/29

نظرات و پیشنهادات


تازه های رازنامه

رازنامه در شبکه های اجتماعی
دریافت نسخه اندروید از رازنامه دریافت نسخه اندروید از گوگل دریافت نسخه اندروید از بازار
تمامی حقوق طراحی ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره رازنامه می باشد.
شرایط و مقررات استفاده از رازنامه . .